kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kiedy szef chce cię zwolnić...
2007/7/30 0:30:00

… zazwyczaj ma ku temu jakiś ważny powód i raczej nie skłonisz go do zmiany zdania. Warto jednak znać swoje prawa dotyczące rozwiązania umowy o pracę, bo możesz na tym sporo stracić.

1. Kiedy szef wręcza ci wypowiedzenie przeczytaj je dokładnie, zanim cokolwiek podpiszesz. Wbrew pozorom pracownika mającego umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony nie można ot, tak zwolnić z pracy (wyjątkiem jest redukcja etatów lub ogłoszenie upadłości firmy). W wypowiedzeniu musi być podana konkretna przyczyna zwolnienia, poparta dowodami.

2. Umowę o pracę można rozwiązać na trzy sposoby: dyscyplinarnie, za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem. Drugi sposób jest bardzo chętnie stosowany przez pracodawców (nie muszą w takim przypadku podawać przyczyny rozwiązania umowy), jednak niekorzystny dla pracownika: nie przysługują mu odprawa i dni wolne na poszukiwanie nowej pracy, a zasiłek dla bezrobotnych będzie mu przysługiwał dopiero po trzech miesiącach.

3. Pracodawca nie może zwolnić cię z pracy, jeśli jesteś w ciąży, na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym i na mniej niż 4 lata przed osiągnięciem przez ciebie wieku emerytalnego. Wyjątkiem od tej zasady jest jedynie likwidacja lub ogłoszenie upadłości firmy. Przed zwolnieniem chroni także zwolnienie lekarskie, ale w takim przypadku pracodawca może przesłać ci wypowiedzenie pocztą (tylko listem poleconym) – wypowiedzenie jednak będzie ważne tylko wówczas, jeśli przebywasz na zwolnieniu (z powodu tej samej choroby) ponad pół roku, a twój staż pracy w danej firmie wynosi więcej niż 6 miesięcy (lub chorujesz ponad 3 miesiące, a pracujesz w firmie mniej niż pół roku).

4. Coraz częściej zdarza się, że pracodawca zwalnia z obowiązku świadczenia pracy osobę przebywającą na wypowiedzeniu. W innym przypadku trzeba pamiętać, że nadal musisz przychodzić do pracy, bo w przeciwnym wypadku szef może zwolnić cię dyscyplinarnie.

5. Jeżeli uważasz, że szef niesłusznie zwolnił cię z pracy lub np. nie wypłacił należnych ci pieniędzy, możesz zwrócić się do sądu pracy. Pozew powinnaś złożyć osobiście lub wysłać listem poleconym w terminie 7 dni od dnia, w którym otrzymałaś wypowiedzenie.



Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: ciąża, praca, utrata pracy, wypowiedzenie, zwolnienie, zwolnienie dyscyplinarne


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »