kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kariera czy rodzina?
2011/3/24 13:57:35

Przez lata model rodziny mocno ewoluował, przechodząc przez rożne stadia i fazy. Tradycyjne postrzeganie roli kobiety i mężczyzny, powodowało, że ciężar obowiązków domowych spoczywał głównie na kobietach, co niekorzystnie odbijało się na ich pozycji zawodowej.

Przyjęty w polskim społeczeństwie stereotyp, według którego definiuje się role płci sprawił, że przez długi czas od kobiet oczekiwało się wyłącznie dbałości o rodzinę. O ile sfera domowa przestała być utożsamiana wyłącznie z kobietami, o tyle rodzicielstwo, szczególnie w pierwszym okresie życia dziecka, wymagało od kobiety pełnego zaangażowania, określając tym samym warunki, na których kobiety mogły uczestniczyć w sferze zawodowej.

Na przełomie ostatniej dekady można było zauważyć zdecydowane zmiany we wzorcach modelu rodziny.
W wyniku ewolucji kobieta przestała pełnić wyłącznie rolę matki i gospodyni, rozszerzając swoją aktywność na inne sfery życia. To poszerzenie pola działań powoduje, że kobiety coraz częściej narażone są na konflikt ról, utrudniający pogodzenie życia rodzinnego i kariery. W takiej sytuacji obowiązki i oczekiwania społeczne ograniczają możliwość rozwoju zawodowego, sprawiając że jesteśmy zmuszone do stanięcia przed dylematem „kariera czy rodzina"?

Jak widać na przykładzie książki Allison Winn Scotch „Jillian Westfield wyszła za mąż", robienie kariery nie stoi w sprzeczności z wypełnianiem ról rodzinnych. Tytułowa bohaterka powieści z powodzeniem godzi rolę wzorowej pani domu i kobiety sukcesu. Uświadamia sobie, że osiągnięcie równowagi w godzeniu obu sfer zależy jednak w głównej mierze od wypracowania partnerskiego modelu rodziny. Realizacja takiego wzorca daje bowiem szansę na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego.

Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Amerykański Instytut Pracy i Rodziny (The Family and Work Institute) pomimo potencjalnego konfliktu ról, kobiecie nie wystarcza już rola żony i matki. W przeciągu ostatnich 20 lat znacząco zmieniło się również ich podejście do robienia kariery. Jak wynika z badań nad ambicją zawodową kobiet i mężczyzn, jeszcze dwie dekady temu, w świadomości kobiet silnie zakorzeniony był tradycyjny model rodziny, wymagający od nich przedłożenia życia rodzinnego nad własną karierę zawodową. W 1998 roku 60% kobiet zapytanych o to, czy chciałyby dalej rozwijać sie zawodowo odpowiedziały twierdząco. Dla porównania w tym samy czasie ponad 80% mężczyzn dążyło do zawodowego rozwoju. Dzisiaj wyniki powtórzonego badania dały zgoła inne rezultaty. Przede wszystkim, pierwszą istotną zmianą jest wyrównanie poziomu ambicji między obiema płciami. Swoją ścieżkę kariery chce rozwijać 67% mężczyzn i 66% kobiet.

Co ciekawe tym razem bardziej ambitne okazały się matki a nie kobiety bezdzietne. Wyniki badań potwierdzają tezę, że kobietom przestała wystarczać rola matki i żony i chcę również realizować się zawodowo.

Co ciekawe jednak porównując badania na przestrzeni dekady widać również wyraźny spadek zainteresowania wpinaniem się po szczeblach kariery. Znacznie mniejsza niż w 1998 roku grupa zainteresowana jest podporządkowywaniem swego życia karierze. Czyżby inne wartości miały dla nas większe znaczenie niż spełnienie zawodowe? Czy też jesteśmy po prostu zmęczeni nieustannym pędem do kariery?

Allison Winn Scotch - to amerykańska autorka bestsellerów i felietonistka kobiecych magazynów, między innymi "Glamour", "InStyle" i "Shape". Udziela także rad początkującym pisarzom na swoim blogu Ask Allison. Mieszka w Nowym Jorku z mężem, dziećmi i psem Pedro.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: kariera, partnerstwo, rodzina


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »