kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Kobiecy klucz do sukcesu w biznesie
2011/11/16 16:20:00

Przedsiębiorczość jest kobietą, a siłą napędową kobiecej przedsiębiorczości są takie atuty, jak: niezależność, otwartość na innowacje oraz komunikatywność. Dlatego właśnie coraz więcej pań decyduje się na prowadzenie własnej firmy. Dzięki wynikom panelu, zrealizowanego przez UPC Polska, wiemy, co motywuje, inspiruje i pomaga kobietom w osiągnięciu sukcesu zawodowego.

Kobiety chcą być niezależne i realizować swoje pasje w pracy

Decyzja o uruchomieniu samodzielnej działalności nie jest łatwa, ale postawienie wszystkiego na jedną kartę to domena kobiet, które dążą do zawodowej niezależności. Wyniki badań wykazały, że dla wszystkich badanych osiągnięcie niezależności jest niezwykle ważnym motywatorem do prowadzenia własnego biznesu, choć w mniejszym stopniu dla męskiej części społeczeństwa (77% kobiety i 68% mężczyźni). Kobiety biorące udział w badaniu uznały elastyczność godzin pracy, jako istotny czynnik w samorealizacji (55% kobiety i 38%mężczyźni). Jest ona idealnym rozwiązaniem umożliwiającym pogodzenie życia rodzinnego oraz pasji z rozwojem zawodowym. Właścicielki firm, zdecydowanie częściej niż mężczyźni, chcą bowiem wykonywać pracę zgodną z ich zainteresowaniami (55% kobiety i 38%mężczyźni), dlatego ten czynnik zajmuje wysokie miejsce w hierarchii ważności. To dowód na to, że kobiety są bardziej niż mężczyźni świadome swoich potrzeb, a ich oczekiwania względem wykonywanego zawodu są jasno sprecyzowane. Panie ufają w powodzenie swoich przedsięwzięć (61% kobiety i 36% mężczyźni), a aż 89% z nich jest zadowolonych z faktu prowadzenia działalności na własną rękę. Dla porównania tylko 75% mężczyzn odczuwa satysfakcję z kierowania firmą.

– Jak wynika z naszych badań, kobiety są bardziej aktywne w prowadzeniu swoich firm. Panie potrafią lepiej organizować pracę i zarządzać czasem. Wyniki naszego panelu potwierdzają również, że kobiety są bardziej innowacyjne i przedsiębiorcze, niż mężczyźni. Mają wiarę w powodzenie biznesu od momentu jego zakładania, dzięki czemu potem osiągają większą satysfakcję jako niezależni przedsiębiorcy – mówi Patrycja Gołos, dyrektor ds. komunikacji, UPC Polska.

Komunikatywność i otwartość na nowe technologie idą w parze

Dominującą cechą, wspierającą kobiety w osiągnięciu sukcesu zawodowego jest szeroko pojęta komunikacja. Znacznie częściej i efektywniej wykorzystują nowoczesne kanały komunikacji. Wysoki odsetek kobiet korzysta także z Internetu stacjonarnego (79% kobiety i 37% mężczyźni), natomiast jego rolę, jako najszybszego i bezpośredniego źródła dotarcia do potencjalnych klientów, docenia 25% badanych pań. Mężczyźni, jako skuteczniejsze narzędzie nawiązania kontaktu z klientami postrzegają rekomendacje – 73% mężczyźni i 63% kobiety. Z kolei obecność w wyszukiwarkach, jako jedno z ważniejszych narzędzi dotarcia do potencjalnych klientów uznaje 63% kobiet i tylko 47% mężczyzn. Według badania prawie połowa właścicielek firm, a tylko 23% właścicieli pozycjonuje swoje strony w Internecie. Z portali społecznościowych aktywnie korzysta 23% pań i 16% panów. Ponadto, kobiety częściej korzystają z telefonów komórkowych (97% kobiety i 46% mężczyźni) i stacjonarnych (49% kobiety i 2% mężczyźni).

Jeśli zaś chodzi o obawy towarzyszące zakładaniu własnej firmy to można zauważyć, że dla kobiet mniejszą trudność stanowią czynności administracyjne i skomplikowane formalności (19% mężczyźni i 14% kobiety). To właśnie panie częściej niż panowie korzystają z nowych technologii i udogodnień, w aspekcie załatwiania spraw w e-urzędach korzysta z nich 25% kobiet, a tylko 8% mężczyzn.

– Przedsiębiorcze kobiety są jakby naturalnie zahartowane, albo wręcz wyluzowane: nie reagują nagle, z napięciem czy, siłą – jak mężczyźni – lecz podchodzą do spraw „na dłuższą metę i przetrwanie” co powoduje, że właśnie na dłuższym dystansie życiowym, osiągają więcej satysfakcji oraz potrafią czerpać radość z drobnych postępów lub zdarzeń. To ostatnie, mimo usilnych starań terapeutów, filozofów, ale i coachów, jest dla wielu mężczyzn niestety nieosiągalne – podsumowuje Robert Krool, ekspert w dziedzinie przywództwa i przedsiębiorczości.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: biznes


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »