kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Nie wszystko złoto, co się świeci
2006/10/9 16:50:00

Jak powszechnie wiadomo osoby o ładnym wyglądzie są obdarzane większym zaufaniem. Badania potwierdzają, że osoby atrakcyjne zarabiają więcej pieniędzy, dostają lepsze opinie od swoich przełożonych i są postrzegane jako inteligentniejsze i bardziej godne zaufania.

Niestety, każdy kij ma dwa końce. Ludzie o atrakcyjnym wyglądzie są też dużo ostrzej karani, gdy zawiodą zaufanie. Jak się okazało podczas badań przeprowadzonych na University of Texas w Dallas nie tylko obdarzamy ludzi atrakcyjnych łatwiej zaufaniem, ale też mamy względem nich większe wymagania.

W studiach nazwanych ‘Sądzeniem książki po okładce: Piękno i oczekiwania w grze zwanej zaufaniem’ uczestniczyło 206 studentów. Każdy z nich otrzymał 10 dolarów ‘laboratoryjnych’, które mógł rozdysponować innym studentom opierając swój wybór na fotografiach.

O wyborze uczestników decydowały cechy zewnętrzne obdarowywanych, najwięcej pieniędzy przydzielano osobom atrakcyjnym i uważano je też za szczodrzejsze. Gdy okazywało się, że nie są tak szczodre jak sądzono były surowo karane poprzez przesyłanie im mniejszej sumy lub nie przesyłanie pieniędzy w ogóle.

Wyniki pokazują, że opierając się na stereotypach przy podejmowaniu decyzji często popełniamy pomyłkę. Ludzie mają mylne pojęcie o atrakcyjności. Osoby atrakcyjne nie są ani bardziej ani mniej godne zaufania. Świadomi tego będziemy w stanie uniknąć rozczarowań powierzając komuś swoje zaufanie tylko na podstawie wyglądu.



Oprac: Jacek Piec

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: uroda, wygląd zewnętrzny, zaufanie


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »