kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Przedsiębiorcza mama to zaradne dziecko
2013/4/4 22:30:00

Kompromis pomiędzy karierą zawodową a macierzyństwem wydaje się dla wielu kobiet bardzo trudny czy wręcz niemożliwy do osiągnięcia. Tymczasem kobieta spełniona zawodowo, niezależna, szczęśliwa a przy tym świadoma własnej wartości, to najlepszy wzorzec, z którego może czerpać dziecko. Czy można z jednakowym zapałem, energią i zaangażowaniem opiekować się pociechą i wypełniać obowiązki zawodowe?

Urlop macierzyński może okazać się czasem, w którym kobieta nie musi zmagać się z decyzją czy, kiedy i w jakim zakresie wrócić do pracy na etacie. Może wykorzystać ten czas i popatrzeć na zagadnienie własnego rozwoju zawodowego z nieco innej perspektywy. Przecież wraz z przyjściem na świat dziecka życie nabiera zupełnie innych wartości, pewne rzeczy są mniej ważne, inne zajmują priorytetowe miejsca. Jednak tak wielka rewolucja może okazać się bardzo korzystna z punktu widzenia rozwoju kobiety - pracownika.

Jest to doskonała okazja, żeby przemyśleć swoje życie i być może podjąć decyzję o zmianie pracy, która zawsze zabierała nam bardzo dużo czasu i energii, tak cennych w momencie, gdy na świecie pojawia się nasze dziecko - mówi dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej. Nowy etap w życiu prywatnym może być świetnym pretekstem do wzięcia w swoje ręce również pozostałych jego aspektów. Kobieta spełniona zawodowo, niezależna, szczęśliwa i świadoma własnej wartości, to najlepszy wzorzec, z którego może czerpać dziecko.

Badania przeprowadzone przez dr Lisowską wykazały, iż kobiety chętnie założyłyby firmę i pracowałyby na własny rachunek, ale brak im odwagi lub po prostu nie wiedzą, co należy zrobić, aby taki plan zrealizować. Panie są lepiej wykształcone od mężczyzn, mają równie wysokie kompetencje, ale bardzo często brak im siły przebicia i pewności siebie. Z tego powodu mają mniejsze oczekiwania finansowe i gorzej oceniają własne możliwości znalezienia zatrudnienia, co po dłuższej przerwie związanej np. z wychowaniem dziecka ma wpływ na motywację i determinację kobiet.

Wraz ze wspólniczką, Iwoną Golonko, zwróciłyśmy uwagę na pewien problem, który uwidocznił się w badaniach dr Ewy Lisowskiej. Okazuje się, iż trudności kobiet ze znalezieniem pracy wiążą się nie tylko z sytuacją ekonomiczną, ale również czynnikami psychologicznymi - tłumaczy Anna Masłoń-Oracz, specjalista, doradca i konsultant w zakresie funduszy pomocowych Unii Europejskiej, a prywatnie mama dwóch chłopców. Sytuacja ta dotyka kobiety w każdej grupie wiekowej, zatem dotyczy również mam wracających na rynek pracy. Wiem z własnego doświadczenia, iż pracę zawodową nie łatwo jest pogodzić z tak absorbującym wówczas życiem rodzinnym. Było dla nas jasne, że potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie.

W taki sposób narodził się projekt Akademii Kobiet Niezależnych. Ośmiomiesięczny program budowania postawy przedsiębiorczej, który również wzmacnia poczucie własnej wartości i pewności siebie uczestniczek. Inicjatywa została stworzona przez kobiety dla kobiet, aby wyposażyć je w niezbędną wiedzę biznesową, pomóc im nabrać wiary we własną moc stwórczą, ale co chyba równie ważne zaoferować dwutorowe wsparcie – osobiste i zawodowe.

Mimo, iż prywatnie nie jestem mamą, to ten projekt jest właściwie moim dzieckiem, śmieje się Iwona Golonko, inicjatorka Akademii Kobiet Niezależnych, specjalistka ds. HR, coach i mentor biznesu. Jestem przekonana, iż nasz program jest wartościowy nie tylko dla poszczególnych pań, ale dla całego społeczeństwa. W naszej kulturze to kobiety spędzają więcej czasu z dziećmi i to one decydują o sposobie ich wychowania. Jeśli w społeczeństwie będzie coraz więcej kobiet niezależnych, przedsiębiorczych i samodzielnie decydujących o życiu swoim i potomstwa, zyskamy ogromny kapitał, na którym skorzystają wszyscy Polacy.

Celem Akademii Kobiet Niezależnych jest wykształcenie proaktywnej postawy, która ma się przejawiać nie tylko w działaniu, ale również sposobie myślenia. Zaproszone do projektu do projektu psycholożki, trenerki rozwoju osobistego, mentorki biznesowe i właścicielki firm na własnym przykładzie uzmysławiają kobietom, że na życie zawodowe można spojrzeć z innej perspektywy. Ekspertki pokazują, jak można poradzić sobie z wyzwaniami, unikać błędów i znosić porażki nieodzownie związane z prowadzeniem własnej firmy. Kobiety biorące udział w Akademii otrzymają również możliwość skorzystania ze wsparcia coachingowo-mentoringowego.

Programowi przyświeca również idea kobiecego wsparcia, zbudowania zaufania i solidarności. Każdy z comiesięcznych zjazdów dedykowany jest innemu tematowi. Uczestniczki zdobywają starannie dobraną wiedzę o ekonomii, finansach, komunikacji, psychologii, zarządzaniu i prawie, niezbędną dla podjęcia własnej działalności. Dzięki temu zapoznają się one z zagadnieniami, które będą im przydatne w prowadzeniu firmy.

Ten unikalny projekt, zainicjowany 16 listopada 2012 r. w Pałacu Sobańskich, został przyjęty z dużym entuzjazmem przez przedstawicielki polskiego biznesu. W panelu towarzyszącemu inauguracji Akademii Kobiet Niezależnych udział wzięły Profesor Ewa Latoszek, Maja Goettig (Główna Ekonomistka i strateg KBC Securities), Yvette Żółtowska-Darska (twórczyni TVN Style), Anna Skulimowska (Dyrektor Biura Bankowości Bezpośredniej, City Handlowy) oraz dr Lidia Adamska (członek zarządu GWP) – kobiety, których ścieżka kariery może być prawdziwą inspiracją dla uczestniczek projektu.

www.kobietaniezalezna.com


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: dziecko, kariera, praca, urlop macierzyński


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»